Elenmiş Karışım Toprak

Karışım çeşitleri isteğe özel'de yapılmaktadır. Lütfen fiyat bilgisi için bize mesaj gönderin.Toprak Karışımı Hazırlama

   Bitki için iyi bir yetişme ortamı hazırlanması son derece önemlidir. Bitki bu ortamdan ihtiyacı olan suyu ve besin maddelerini kolaylıkla ve optimum düzeyde alabilmelidir. İyi ve kaliteli bir yetiştirme ortamı bitki kalitesini yükseltir. Harç hazırlanırken, karışımı oluşturacak toprak, torf, mil, gübre gibi materyaller genellikle belirli oranlarda tabakalar halinde üst üste yığılarak karıştırılır ve elenir.

   Hazırlanan toprak harcının analizi yapılarak malzemenin fiziksel ve kimyasal yapısının bilinmesi ve yetiştirilecek olan türün istekleri göz önünde bulundurularak uygulamaların yapılması gerekir. Malzeme gözenekli ve iyi drenaj özelliğine sahip olmalıdır. Toprak hastalıkları, zararlılar, nematod ve yabancı ot tohumları ile bulaşık olmamalıdır.

   Harç toprağı yaklaşık % 20 dolayında kil içermeli ve 5,5 - 6,5 arasında bir pH değerine sahip olmalıdır.Toprak ıslandığında parçalanmamalı ve dağılmamalıdır. Karışım harcının içinde yeterince organik madde bulunmalıdır.Bu karışım oranlarını kullanım amacımıza göre, yetiştirmeyi planladığımız türe göre , elimizdeki mevcut materyallere göre ve yaşadığımız deneyim ve tecrübelerdende yararlanarak çeşitlendirmemiz mümkündür.

   Tarafımızdan hazırlanan 2'li, 3'lü, 4'lü, 5'li ve 6'lı karışımlar uygulanacak yere, yetiştirme planlanan türe göre özel karışımlar sunulmaktadır;

2'li Karışım : %70 Toprak + %30 Dere Mili

3'li Karışım : %50 Nebati Toprak + %30 Dere Mili + %20 Gübre

4'lü Karışım : %40 Nebati Toprak + %40 Dere Mili + %10 Gübre + %10 Torf

5'li Karışım : %40 Nebati Toprak + %20 Dere Mili + %15 Gübre + %15 Torf %10 Pomza

Dikim Harcı : Bitkilerin dikimi için, içine Nebati Toprak + Dere Mili + Gübre Torf ve Pomza konularak hazırlanan karışımdır.

Hafif Toprak(Otopark Üstü): Toprak + Pomza + Nebati Toprak + Gübre

Ekstensif Toprak (Çatı Üzeri İçin): İçerisine %50 Kiremit Kırığı + % 25 Torf %25 Nebati Toprak koyularak 15-20 cm kalınlıkta serildiğinde dahi, bitki ve çiçekleriniz için gerekli yaşam alanı oluşturan karışımdır.