Nedir?

İlginizi çekeçeğini düşündüğümüz bazı makaleri sizin için derledik;

Bitkileri dikerken nelere dikkat etmeliyim

Bitkileri dikerken nelere dikkat etmeliyim ?

Öncelikle bitki dikim çukurunuzun genişliği saksı boyutunun 4 te biri ölçüsünde geniş olmalıdır. Çukurun derinliği; saksı boyutundan (bitki büyüklüğüne göre) 10- 20 cm fazla olmalıdır.

Dikim esnasında mevsimlik bitkilerde torf, çalılarda koyun gübresini toprakla karıştırmanızda fayda var.

Bitkinin su dengesini korumak için pomza kullanabilirsiniz. Pomza taşının yapısı gereği; içine suyu çeker ve kurak günlerde bitkinin suya ihtiyacı olduğunda oluşan basınca karşılık vererek suyu bitkinize aktarır. Bu sayede susuz kalmayarak, sağlıklı gelişimini devam ettirir.

Bitkilerin güneş gölge isteklerine dikkat ederek, yapısına uygun alanlarda dikmelisiniz. Ortanca, kamelya, açelya, orman gülü, Osmanlı çimi, camgüzeli gibi bitkileri gölgeye dikmeliyiz.

Örneğin Güneş sevenler; Kadife çiçeği, Labularia maritima, Mine çiçeği, Sardunya, Büyük papatya, Yaban gülü gibi bitkileri güneşe dikmeliyiz.

Örneğin Gölge sevenler; Kış Ortancası, kamelya, Çim Zambağı, orman gülü, Alacalı Defne, Edellieschenler , camgüzeli gibi bitkileri gölgeye dikmeliyiz.

Bitkileri dikerken hem kök gelişimini hem de gövde gelişimini düşünerek yeterli gelişme alanı olan yerlerde dikmelisiniz.

Bitkisel Bahçe Düzenleme Nasıl Olmalı ?

- Öncelikle bahçenizin bir krokisini hazırlamalısınız. Krokide bahçenizin eni, boyu, binaya olan uzaklığı, varsa bahçe içindeki yapı ve ağaçların konumları krokide yer almalıdır.Çim ve beton olarak kullanılacak alanların ölçüleri alınmalı ve krokide belirtilmelidir.

- Kroki üzerinde gölgelik ve güneşlik alanlar, yollar, saklanmak istenen kötü görüntüler, görmek istediğiniz manzaralı yön gibi detayları belirtmelisiniz.

- Kroki üzerinde işaretlemeler ve karalamalar yaparak görmek istemediğiniz detaylar için çözümler gerçekleştirebilirsiniz. Örnğn; bahçenizin binaların görüntüsü yada kötü bir manzarası varsa o kısmı ağaçları kullanarak perdeleyebilirsiniz.

- Bitki seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konu bahçe sınırına doğru daha büyük bitkiler, oturma alanınıza doğru küçük bitkilerin seçilmesidir.

- Bahçenizde yeterli alan olması halinde, çocuk parkı ve süs havuzu gibi yerler için de alan ayırabilirsiniz. Bu unsurları görüş açınızın içinde tutarsanız, evinize gelenleri, çocuklarınızı oynarken daha rahat kontrol etmenize olarak verir.

- Sebze yetiştirmek için bir alan ayırmayı düşünüyorsanız, Az rüzgar ve çok güneş alması daha kaliteli ürünler yetiştirmenize yardımcı olacaktır.

- Bahçe alanı belirlenip çizildikten sonra kullanılacak materyallerin seçimine ve kaç tane kullanılacağının hesaplamasına başlayabilirsiniz.

Bir arada çiçeklenen bitkiler diktiğimiz de bahçemiz bir ay kadar güzel kalacaktır, oysa planlama yaparken sadece çiçeklendiğinde hoş görünen bitkileri değil kendiliğinden güzel duran bitkileri de işin içine katmamız gerekir.

Bitkisel Bahçe Düzenleme Nasıl Olmalı
Drenaj sistemi bahçem için gerekli olduğunu nasıl anlayabilirim

Drenaj sistemi bahçem için gerekli olduğunu nasıl anlayabilirim ?

Drenaj; Arazinin veya yapıların çevresinde bulunan fazla suyun drenaj kanalları ile kontrollü ve hızlı bir şekilde arazi dışarısında atılma işlemine drenaj denir.

Drenaj Sistemin Gerekliliğini ; çim alanların su dengesini koruması açısından çok önemlidir, bahçenizde çukurluklar, su toplanan alanlar veya aşırı kuru kalan bölgeler olsun istemiyorsanız mutlaka drenaj sistemi yaptırmalısınız.